Facebook Youtube

Sme súčasťou výstavy na Bratislavskom hrade

Sme súčasťou výstavy na Bratislavskom hrade

Pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku Československa zorganizovalo Slovenské národné múzeum a české Národní muzeum unikátnu výstavu, ktorá približuje dejiny spoločného štátu Čechov a Slovákov. Jej súčasťou je aj zbierka legendárnych predmetov a historických dokumentov viažucich sa k našej bohatej histórii. Aktuálne je verejnosti prístupná na Bratislavskom hrade

Výstava sa zameriava aj na fenomény z oblasti priemyslu a poľnohospodárstva bývalého Československa. A tu za nemalú zmienku rozhodne stojí aj výroba vo svete jedinečných rybacích špecialít, ktorá sa rozmáhala hlavne na území Slovenska aj vďaka nášmu žilinskému závodu. V rámci expozície si môžete pozrieť vitrínu venovanú historickým fotografiám, dokumentom a dobovým reklamným materiálom z národného podniku Ryba.

„Sme radi, že materiály na výstavu sme mohli zapožičať práve z archívu nášho žilinského závodu. Je pre nás cťou, že novodobá Ryba Žilina sa má takto možnosť hlásiť k spoločnej histórii legendárnej československej Ryby a že môžeme ako súčasný líder na trhu ďalej rozvíjať jej dedičstvo,“ hovorí generálny riaditeľ Ryba Žilina Michal Britvík.

Najznámejším rybacím produktom v histórii bývalého Československa, ktorý má dodnes na Slovensku status národnej pochúťky, je treska v majonéze. V našom žilinskom závode ju vyrábame už od roku 1954.

Ako partneri výstavy sme taktiež súčasťou zábavno-edukačných materiálov pre detských návštevníkov. Naša tradičná treska nechýbala na stoloch počas slávnostného otváracieho rautu za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov SR aj ČR a dodávame ju aj pre sprievodné aktivity organizátorov zamerané na prehliadky pre študentov.

Slovensko-českú a Česko-slovenskú výstavu môžete navštíviť v priestoroch Bratislavského hradu až do septembra. Následne bude prevezená do Prahy na októbrové oslavy československej storočnice. Viac informácií nájdete na www.cesko-slovensko.eu